Apolitični

Otrežnjenje u Dubrovniku: Turizam više ne može biti temelj, okreću se digitalnim nomadima i filmu

Ovogodišnji loši turistički rezultati u Dubrovniku potaknuli su na promišljanje o promjeni tamošnjeg smjera turizma, jer na uzbunu pozivaju ostvareni dolasci od početka godine do skoro kraja listopada kojih je bilo tek 214.054 uz 788.452 noćenja.

Već sada stoga kreću pripreme za iduću turističku sezonu i uz ponudu za svoja uobičajena tržišta – Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju i Europu – dubrovački gradonačelnik Mato Franković najavljuje okretanje digitalnim nomadima te pojačavanje suradnje s filmskom industrijom.

Ana Hrnić, direktorica Turističke zajednice grada Dubrovnika, nadogradnji turističke ponude pribraja i razvoj nautičkog turizma, vjenčanja i sportska događanja, a kako bi se Dubrovnik odmaknuo od nesigurnosti turizma, grad namjerava postati i sveučilišno središte te središte informacijsko-komunikacijske tehnologije.

—- Uz sve dosadašnje marketinške aktivnosti maksimalno smo usmjereni na tržišta Velike Britanije, SAD-a i sva europska tržišta. Odlučili smo se posvetiti i novim segmentima turizma poput digitalnih nomada, ali i značajnije pokrenuti priču s filmskom industrijom tako da su se upravo ove jeseni u Dubrovniku snimala čak tri filma. U Dubrovniku su boravila i dva Oskarovca – glumac Nicolas Cage i snimatelj Janusz Kamiński, česti suradnik Stevena Spielberga nagrađen za svoj rad na filmovima Schindlerova lista i Spašavanje vojnika Ryana, što je nama još jednom osiguralo dodatni marketing na prioritetnim emitivnim tržištima. Naši su stari govorili da se formula uspješnosti krije u prilagođavanju situaciji i smatram da upravo tu leži i naša prednost. Organizacijom međunarodne konferencije digitalnih nomada u listopadu ove godine i planiranjem sličnih događaja u bliskoj budućnosti, prvi smo hrvatski grad koji se okrenuo novom diversificiranom obliku turističke ponude, tržištu digitalnih nomada. To tržište nije sezonski opterećeno, digitalni nomadi nisu vezani radnim vremenom ni mjestom rada, zahvaljujući tehnologiji svoje poslove mogu obavljati bilo gdje, a zašto ne u Dubrovniku? No, to je samo jedan segment jer je Dubrovnik ovisan o međunarodnim letovima tako da su naši napori usmjereni i u smjeru osiguravanja optimalnog broja letova – rekao je Franković.

Dubrovniku odgovara turizam koji našim posjetiteljima omogućuje najbolji doživljaj, bez obzira na način dolaska ili prirodu boravka, dok istovremeno građanima omogućuje najveću kvalitetu rada i života, smatra Franković. Kako bi se izbjegle gužve u gradu Dubrovnik se okrenuo održivom upravljanju osmišljavanjem programa Poštujmo Grad (Respect the City).

Cijeli članak možete pročitati na: lider.media

Foto: Pixabay