Apolitični

Osvrt na 2016. godinu u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu

Osvrt na 2016. godinu u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu

Posljednji dani tekuće 2016. godine pravo su vrijeme da s vama podijelimo informacije i rezultate koji su obilježili rad središnje nacionalne kuće.

Za naše je kazalište ovo bila godina visokih rezultata i uspjeha, kako među domaćom publikom i javnošću, tako i na međunarodnoj sceni. U 2016. godini ostvarili smo 15 dramskih, baletnih i opernih premijera te odigrali 234 predstave na matičnoj sceni. HNK u Zagrebu predstavio se i kroz 18 gostovanja u Hrvatskoj i 21 gostovanje u inozemstvu – u Rusiji, Izraelu, Švicarskoj, Francuskoj, Sloveniji, Srbiji, Rumunjskoj, Poljskoj, Bosni i Hercegovini i Italiji te ugostio 12 kazališnih predstava iz zemlje i svijeta.

Nesvakidašnji doživljaj za ljubitelje baleta bile su dvije izvedbe Baletnoga gala koncerta kojim su se predstavili prvaci najvećih sanktpeterburških baletnih kazališnih kuća: Marijinskoga teatra, Mihajlovskoga kazališta i Kazališta Leonida Jakobsona.

Naš se Balet proslavio ovogodišnjom premijernom izvedbom Romeo i Julija S. S. Prokofjeva u koreografiji i režiji Beatrice Barta, čija je svaka izvedba popraćena ovacijskim pljeskom prepuna gledališta. Ne zaboravimo spomenuti i kultni balet Orašar P. I. Čajkovskog u koreografiji i režiji Dereka Deana za koji su ulaznice za svih 18 izvedbi u ovoj godini bile rasprodane u svega nekoliko dana.

Drama HNK postigla je izvanredan uspjeh s nagrađivanom predstavom Tene Štivičić Tri zime u režiji Ivice Buljana, koju je s oduševljenjem prihvatila i publika i kritika. Svaka izvedba na matičnoj sceni bila je popunjena do posljednjega sjedala, a iznimno pozitivne reakcije predstava je izazvala na svakom gostovanju u zemlji i inozemstvu.

Opera je oduševila gledatelje izvedbom slavnoga dijela Giacoma Puccinija Madama Butterfly pod ravnanjem Nikše Bareze u režiji Pier Luigi Pizzija, kojom se ujedno nastavila uspješna suradnja našega kazališta s Arenom Sferisterio iz Macerate.
Osim s talijanskim susjedima, naše je kazalište ostvarilo druge velike međunarodne suradnje, među kojima bismo istaknuli one s pariškim kazalištem Bouffes du Nord i sa Slovenskim narodnim gledališčem iz Maribora, s kojima je naša Opera uspješno koproducirala još dva premijerna naslova.

U sklopu Filozofskoga teatra ugostili smo vodeće svjetske intelektualce i umjetnike, poput Slavoja Žižeka, Margarethe von Trotta i Yanisa Varoufakisa, a na 14. festivalu svjetskoga kazališta predstavili glasovite europske i svjetske redatelje iz Njemačke (Thomas Ostermeier), Belgije (Anne-Cécile Vandalem) i Japana (Toshiki Okada).

Svojim se programima Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu profiliralo kao kazalište koje uz njegovanje klasičnoga repertoara pruža priliku i suvremenim, domaćim i stranim autorima, s velikim uspjehom, što svaki put posvjedoči naše prepuno gledalište.

U godini na odlasku veselimo se podatku kako smo u usporedbi s prošlom, ove 2016., uspjeli povećati broj gledatelja za gotovo 40 tisuća, dokazujući kako nacionalno kazalište danas doista može biti ne samo važno mjesto susreta nego i prostor uzbudljivih kulturnih dodira. (Dubravka Vrgoč, intendantica HNK u Zagrebu).

U 2016. godini naše je kazalište posjetilo više od 135 000 gledatelja, za što zahvaljujemo prvenstveno vama, našoj vjernoj publici!

Hvala vam na podršci u svim kazališnim doživljajima koje ste podijelili s nama.

Želimo vam od srca sve najbolje u novoj 2017. godini!

Vidimo se u HNK-u!