Apolitični

Novo istraživanje otkriva ključni element prijenosa koronavirusa tijekom zime

U intervjuu za portal News Medical, dr. Talib Dbouk i profesor Dimitris Drikakis pojasnili su da su svojim istraživanjem došli do zaključka da postoji kombinacija faktora koji utječu na transmisiju novog koronavirusa te da su ti faktori vezani za brzinu vjetra, temperaturu zraka i relativnu vlažnost zraka.

Pomoću računalnog modela otkrili su najbitniju poveznicu održivosti koronavirusa u zraku. Koronavirus se prenosi preko lebdećih kontaminiranih kapljica sline koji u sebi sadržavaju specifičnu koncentraciju virusnih čestica… Dok putuju zrakom, kapljice isparavaju, što se može povezati s održivošću koronavirusa, kažu ciparski znanstvenici.

Drugim riječima, što brže kontaminirane kapljice ispare, to je manja održivost virusa u zraku. U tom smislu, visoka vlaga zraka, niska temperatura i vjetar samo pridonose ili bržem prijenosu ili slabijem isparavanju te tako povećavaju održivost virusa u zraku.

Njihova simulacijska platforma CFD, kažu, omogućit će bolje donošenje epidemioloških mjera, odnosno definirati bolju udaljenost pri socijalnom distanciranju te pravila koja trebaju biti dinamična, a ne fiksna. Vjeruju da bi brzina vjetra i vlažnost zraka trebali biti uzeti u obzir pri određivanju smjernica socijalnog distanciranja. Naravno, jer sigurna distanca i pravila u značajno ovise o uvjetima na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, kažu Dbouk i Drikakis.

Cijeli članak možete pročitati na: hr.n1info.com

Foto: Pixabay