Apolitični

Neprocjenjivi predmeti koje Velika Britanija, Njemačka i Francuska ne žele vratiti stvarnim vlasnicima

Povijest je učiteljica života. E, pa bome, ta ista učiteljica pokazuje nam da se neke stvari koje su otuđene iz određenih područja vrlo teško na njih i vraćaju. Mnoge su vrijedne predmete uglavnom kolonijalne sile zauvijek “posudile” i više ih ne daju, a koji su neki od najvrjednijih artefakata, saznajte u ovom tekstu.

Kamen iz Rozete (Egipat vs. Velika Britanija)

Kamen iz Rozete jedan je od najpoznatijih artefakata u Britanskom muzeju. Natpisi na granitnoj ploči bili su ključni u omogućavanju stručnjacima prilikom dešifriranja staroegipatskih hijeroglifa. Većina znanstvenika slaže se kako su vojnici Napoleona Bonapartea u Egiptu otkrili kamen u srpnju 1799. u gradu Rashidu, poznatom među Francuzima kao Rosetta. Brojni stručnjaci vjeruju da se Britanski muzej vjerojatno neće odreći jedne od svojih najdragocjenijih umjetnina.

Elginov mramor (Grčka vs. Velika Britanija)

O ovom smo nedavno već pisali, tj. spomenuli i ovaj slučaj prilikom pisanja o Partenonu. Za vrijeme vladavine Otomanskog Carstva u Grčkoj je britanski veleposlanik bio lord Elgin, koji je zatražio i dobio dozvolu za prebacivanje skulptura razrušenog Partenona u Englesku.

Grčka već dugo osporava ta prava i traži povratak mramora u domovinu. Ipak, Britanski muzej, baš kao i u prvom slučaju, nema se namjeru tako lako odreći mramora te odbija grčka nastojanja. Stoga taj mramor do daljnjega možete razgledati samo u Britanskom muzeju.

Cijeli članak i više o ostalim artefaktima možete pročitati na: punkufer.dnevnik.hr

Foto: Pexels.com – Photo by Alejandro Quintanar