Apolitični

Nekretnine u Hrvatskoj sve manje priuštive zbog vladinih mjera

Stručnjak objašnava kako su u Beču riješili taj problem

To je mnogo snažnije od rasta dohodaka. Obilje likvidnosti, pad kamata, državne subvencije i rast troškova gradnje potiču rast cijena. Damir Novotny ističe da je pogrešno ljude APN-om poticati da kupuju nekretnine po cijenama koje si bez subvencije ne bi mogli priuštiti, jer kad prođe »medeni mjesec« dođu problemi naplate…

Novi list je za komentar cijele ove situacije zamolili Damira Novotnyja, ekonomskog analitičara, koji se u svojim istupima često osvrće na tržište nekretnina.

– Ono što do sad znamo, iako se o tome još ne govori, jest da kreditima koji su poticani od strane države, raste ‘default’, odnosno kvari im se naplata. Nije stvar u kamatama, nego u glavnici, jer kad prođe ovaj period ‘medenog mjeseca’ (pet, šest godina subvencije, op.a.), ljudi dolaze u probleme vraćanja glavnice. Nije to zasad ništa dramatično, ali se događa. Radi se o tome da su cijene tako kupljenih nekretnina nekima od tih kupaca, s obzirom na njihov dohodak, zapravo bile nepriuštive, i onda ih je Vlada ‘utjerala’ u taj program, što je valjda jedinstvena naša politika, da potičemo potražnju. Svi veći gradovi, Berlin, München, Beč i drugi, nastoje utjecati na ponudu subvencioniranjem najamnina, da ljudima stambeni prostor učine dostupnijim, a na taj način i utječu na pad cijena. Evo, recimo, Berlin je otkupio od privatne kompanije 30 do 40 tisuća stanova pa će ih na svoj teret, iz gradskih prihoda, jeftinije iznajmljivati, sufinancirati najamnine, kako bi smirio potražnju. Ovo kod nas, da ih se potiče da kupuju, i to još na ovako visokoj razini cijena, pogrešan je smjer.

Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr

Foto: Pixabay