No, ovdje je riječ o jednom običaju do kojega su držale sve imotske obitelji. Koliko god je njime strujala europska kultura, onoliko je i duh tradicionalne privrženosti obitelji itekako bio prisutan. Obitelj je bila temeljem života. Stoga je i zajedništvo u njoj njegovano do detalja. I baš jedan detalj, jedna kockica toga divnog mozaika bio je nedjeljni ručak u imotskim obiteljima. Bijaše to ritual, ne nametnut, već stvoren spontano. Nedjelja Božji dan, stvarno se poštivao u Imotskom. Od ranog jutra domaćice su spremale robu za svoje muževe i djecu. Muževima obvezno odijelo, kravata, bijela košulja, djeci čista ispeglana odjeća.
Jer, trebalo je ići na svetu misu. Pučka sveta misa slavila se u župnoj crkvi svetoga Franje s početkom u deset sati. U 11, 30 sati nakon završetka mise Imoćani bi se po nekakvom redoslijedu u šetnji uputili na svoje Modro jezero. Bacili bi, kako se to znalo kazati, pogled niz litice, vidjeli kolika je visina vode i onda pravac kući. Tamo je već sve mirisalo nedjeljnim svečanim ručkom. Mirisi, dakako, ovisno o kojem se godišnjem dobu radi. Proljetno vrijeme, juha, lešo janjetina, šalša od pamidora, pire krumpir, pečena teletina s krumpirima, ljetno vrijeme lešo, ili pečena domaća kokoš, pečena janjetina razni umaci. Jesen, već punjene paprike, gudica, pohovani teleći medaljoni, obvezna salata, zimsko vrijeme koštradina i kiseli kupus, kapurali, pašticada s domaćim njokima. I uvijek obvezan desert, imotski rafijoli, škartoceti, carska imotska torta, rožata, crna kava. Bilo je, posebno u proljeće i dropčića od crijeva mladih janjaca sa domaćom sušenom pancetom ili komadom dobro sušenog pršuta. A domaći pršut i domaći sir bili bi glavno predjelo.
Bili su to lijepi dani u Imotskom svetom nedjeljom. Običaji koji su se desetljećima njegovali. Na žalost, danas je malo takvih običaja. Oni su se održali jedino u nekim kućama u samom gradu, te ruralnim sredinama.
Više u kategoriji: vijesti dopisnika
Tekst i foto: Braco Ćosić