Apolitični

Nakon koronavirusa, 40 posto bolnica u SAD može staviti ‘ključ u bravu’, iako godišnje za zdravstvo troše čak 3,6 bilijuna dolara…

Iako SAD godišnje za zdravstvo troši čak 3,6 bilijuna dolara – uvjerljivo najviše među razvijenim zapadnim državama – epidemija koronavirusa dovela je i do 40 posto bolnica na rub financijske propasti.

Neke od najsiromašnijih bolnica već šalju dio liječnika na neplaćeni dopust, unatoč eskalaciji infekcije, jer nemaju novca za njihove plaće. 

Teška situacija u američkom zdravstvenom sustavu pomalo je paradoksalna s obzirom na činjenicu da SAD troši godišnje na zdravstvo čak 3,6 bilijuna dolara, odnosno 17 posto vrijednosti gospodarstva.

No taj isti prebogati zdravstveni sustav tijekom pandemije je morao posuđivati zaštitnu opremu od kozmetičkih salona, ističući disfunkcionalnosti i nejednakosti među pojedinim bolnicama. U većinom privatnim američkim bolnicama dobar dio novca odlazi na plaće vrhunskih liječnika, ali i menadžera koji upravljaju poslovanjem medicinskih ustanova.

Prema jednoj studiji u američkom medicinskom časopisu, primanja menadžera bolnica od 2005. do 2015. skočila su za 93 posto. Druga velika rupa u kojoj nestaje novac velika je količina – često nepotrebnih – pretraga koji značajno poskupljuju dijagnostički proces, a čime se povećava profitabilnost bolnica.

Studija časopisa Američke medicinske udruge pokazala je da je prošle godine na nepotrebnu zdravstvenu potrošnju otišlo najmanje 760 milijardi dolara.

U privatiziranom sustavu temeljenom na načelu konkurencije bogate bolnice natječu se koja će izgraditi arhitektonski impresivnija bolnička zdanja, nakrcana najmodernijom medicinskom tehnologijom. Na taj način privlače vrhunske liječnike, a posljedično i pacijente dubljega džepa. Samo u 2018. godini 12 je američkih bolnica najavilo projekte proširenja vrednije od milijardu dolara.

U posljednjih 10 godina stotinjak američkih bolnica moralo je “staviti ključ u bravu”, a konzultantska tvrtka BCG procjenjivala je prije pandemije da je petina bolnica u kratkoročnom riziku od bankrota. BCG sada smatra da je blizu propasti 30 do 40 posto bolnica.

Cijeli članak možete pročitati na: poslovni.hr

Foto: Pixabay