U sklopu Dana kosidbe na Kupresu i ove su godine, od 3. srpnja, održani i bogati kulturno-zabavni programi zanimljiva sadržaja, poput onih koje izvode članovi brojnih KUD-ova iz mnogih europskih zemalja.
Tako je primjerice srijeda bila određena za doček i smještaj ansambala iz Poljske, Bugarske, Hrvatske, Španjolske, Makedonije; dakle, susret svih sudionika međunarodnog festivala. Dan poslije, četvrtak, bio je predviđen za svečani defile gradom i nastup ansambala na pozornici na gradskom trgu, otvaranje etno izložbe i izložbe Likovne kolonije u galeriji Hrvatskog doma kulture u Kupresu. Organizatori su posjetili i etno selo Herceg u Međugorju gdje su u amfiteatru održali koncert za posjetitelje, odnosno turiste tog mjesta.
Zanimljiv je bio i jučerašnji, subotnji izletnički program u Livnu, ali je ipak najzanimljivija bila nedjeljna pučka fešta – kosidba na Strljanici.
Nakon otvaranja narodne manifestacije, uslijedilo je natjecanje u narodnim sportovima, primjerice u skoku udalj s mjesta, bacanje kamena s ramena, potezanje konopa, pješačke utrke; zatim zanimljivo viteško nadmetanje kosaca te međunarodne galoperske konjičke utrke. Organizatori ističu kako su Dani kosidbe na Kupresu – tradicionalna, poljoprivredna, športska i turistička manifestacija poznata u narodu pod geslom Strljanica – značajna karika i ruralnog turizma, tj. gospodarskog razvoja toga kraja.
Upućeni kažu kako ta priredba itekako potiče i razvoj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, posebice stočarstva, proizvodnju zdrave hrane, poput mesa i mliječnih proizvoda – sira, kajmaka, povrća, voća – koje i tada svježe nude posjetiteljima. Oni dubljeg džepa i u tom ambijentu uživaju u gastronomskim specijalitetima kupreškog područja, posebice konzumirajući pečenja s ražnja uz napitke piva za improviziranim stolovima pod strehama u prirodi, uz miris sjenokoša u prirodi, dok ih povjetarac rashlađuje.
Osim natjecatelja kosaca i mnoštva posjetitelja iz Hrvatske, točnije iz dalmatinskih mjesta i ravne Slavonije, Zagreba i okolice, rodnom kraju na kupreške visoravni redovito dolaze Kuprešaci s rada u inozemstvu, koji Dane kosidbe provode sa svojim obiteljima, rodbinom, prijateljima i znancima odlazeći i na more. Osim što ljubitelji uživaju u čistoj prirodi, dive se i širokim zamasima kosaca. Pogled im se najviše zaustavlja na razmahanim koscima i ženama koje ih poslužuj u izvornoj pučkoj nošnji na taj način prezentirajući tek dio svojih bogatih nacionalnih običaja. Mnogi će zaključiti kako je i taj ritual, kao sastavnica pučkog folklora koji itekako stvara ugođaj za oko i dušu namjerniku, jedinstven u široj regiji Europe – i u ovogodišnjoj turističkoj sezoni susjedne Dalmacije.
Vjerojatno je zanimljivo pročitati otkud dolazi naziv Strljanica. Zapisano je kako potječe od istoimenih, prostranih livada Kupreškog polja, gdje se sve organizira. Naime, tom manifestacijom koja seže još u 19. stoljeće, označuje se početak kosidbe trave za sijeno, nekoć najznačajnijeg posla na kupreškoj visoravni, ne samo livada u vlasništvu tamošnjih obiteljskih poljoprivrednih kućanstava. Svima je poznato kako je uz košnju trave i poljodjelstvo, vezano i stočarstvo po čemu je također bilo poznato kupreško podneblje. Zato se i ne treba čuditi što je prvotna Strljanica bila i poznati kraj gdje se održavao veliki regionalni stočni sajam, odnosno pučki dernek kamo su mesari i trgovci iz Hrvatske, uglavnom iz Dalmacije, dolazili kupovati stoku, baš kao i danas. Organizatori te sportske, kulturne i turističke manifestacije, osim više stotina izvođača, dočekali su i neusporedivo više gostiju iz inozemstva nego ikada prije. Dakako, više bude poslovnih partnera te sklopljenih ugovora o suradnji, kao i o punjenju hotelijersko-turističkih kapaciteta na kupreškoj visoravni tijekom zimskih uvjeta, što se očekuje i ove zime.
Tekst i foto: Nedjeljko Musulin