Apolitični

Mali vinski hobi za velike vinoljupce – 1.

   by  market208 

Strastveni ste ljubitelj vina? Tražite način da ljubav prema tim čudesnim kapljicama pretvorite u nešto više? Imamo prijedlog za vas.

Krenite u stvaranje vlastite kolekcije vina. Mali arhivski kućni podrum prava je stvar za vas. Prvo što vam sad pada na pamet vjerojatno je misao da vam je za to potrebna poveća svota novca. Ipak, mi vas uvjeravamo da ovakav hobi može postati lako dostupan i vama.

Posljednjih godina uistinu je primjetan porast ljubitelja vina koji „dizajniraju” vlastite privatne kolekcije. Naravno, to ne znači nasumično nagomilavanje i skladištenje boca. Takav hobi zahtijeva jedan ozbiljan pristup prema svakoj boci pojedinačno.

Nekoliko je problema s kojima se možete suočiti pri samom početku.

Ako vas brine prostor za skladištenje vaše privatne kolekcije, znajte da nije potreban veliki prostor ili podrum, već ovisni o tome s kojom količinom boca pokrećete svoj hobi. Za početak će vam biti dostatna zatvorena polica ili nekakav ormar. Ono što je bitno jest da prostor u kojem namjeravate čuvati i njegovati vina bude dovoljno taman.

Sljedeća stvar na koju morate obratiti pozornost je položaj boca. Najbolje bi bilo da ih horizontalno skladištite, jer tada dolaze u kontakt s čepom koji se namače i time se sprečava ulazak zraka u bocu koji bi mogao promijeniti sastav i okus vina. Bilo bi dobro i da imate dobru preglednost kako ne bi dolazilo do nepotrebnog pomicanja i premještanja. Vaša će vinska kolekcija uvelike patiti ako je izložite stalnim vibracijama i pokretima. Konstantni pokreti utjecat će na vinski sediment te će time vino znatno promijeniti okus.

Kad je u pitanju temperatura skladištenja, najbitnija stavka je da ona ne varira. Dozvoljena odstupanja su tek jedan do dva stupnja. Idealna temperatura bila bih 10 – 14 ᵒC. Imajte na umu da niske temperature usporavaju proces dozrijevanja, a na višim temperaturama proces je neprirodno ubrzan što svakako utječe na kvalitetu vina.
Jednako bitna je i vlaga – dovoljna razina vlage za prostor u kojem ćete pohraniti vino je od 70 do 75 posto.

Samo će dobro uskladišteno vino sa starošću postajati sve bolje, a time i cjenjenije. Imajte na umu da neka vina nisu prikladna za starenje. Zato morate znati prepoznati koja biste vina trebali imati i u koje ih svrhe najbolje možete iskoristiti.
Većina bijelih vina s godinama ne postaju bolja te se konzumiraju kroz dvije do tri godine od berbe. Općenito govoreći, europska vina su stvarana da traju dulje nego ona proizvedena u Americi ili Australiji. Ona vina koja imaju dulji proces zrenja svoj vrhunac mogu doseći otprilike deset godina nakon proizvodnje, a mogu trajati i desetljeće više. Npr., tribidrag/pribidrag ili zinfandel svoj najbolji okus dosežu nakon nekih pet do deset godina pohrane.

Svaka sorta vina treba određen period da sazrije i dosegne vrhunac u svom okusu. Taj period skladištenja ovisi o mnogo toga – o sorti, načinu proizvodnje, godini berbe.

U nastavku pročitajte koja su vina pogodna za vašu kolekciju i kako im cijena raste usporedno s godinama.

Više na: www.vinoteka-viola.com / www.wineshop.hr

P. Mimica, mag.ing.agr.