Apolitični

Lažni lijekovi koji se prodaju online ugrožavaju milijune života

Lažne internetske ljekarne često koriste platforme društvenih medija kako bi dosegle potencijalne kupce. To sugerira da online platforme poput društvenih medija, internetskih foruma i tražilica trebaju učiniti više kako bi se identificirali i zaustavili nezakoniti prodavači lijekova na recept na internetu.

Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Annals of Pharmacotherapyamerička agencija za hranu i lijekove (FDA) poduzela je 130 mjera protiv lanaca krivotvorenih lijekova od 2016. do 2021. godine. Te mjere uključuju ​​uhićenja, oduzimanje proizvoda ili razbijanje lanaca krivotvoritelja, ističe autor te studije C. Michael White, profesor sa sveučilišta Connecticut u članku za The Conversation.

Operacije krivotvorenja uključivale su desetke milijuna tableta, više od 1000 kilograma aktivnog sastojka u prahu koji se u SAD-u mogao pretvoriti u tablete te time i stotine milijuna dolara u prodaji. Nažalost, s više od 11.000 lažnih ljekarni koje prodaju lijekove na internetu, mjere FDA jedva da zagrebu po površini.

Ukupno je u tom petogodišnjem razdoblju u 64,6 posto slučajeva riječ o krivotvorenim proizvodima koji se prodaju putem interneta, a u 84,6 posto poduzetih ovršnih radnji ti su proizvodi su nabavljeni bez liječničkog recepta, ističe White.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da je oko 11 posto lijekova koji se prodaju u zemljama u razvoju krivotvoreno, što rezultira sa 144.000 dodatnih smrtnih slučajeva godišnje samo od lažnih antibiotika i lažnih lijekova protiv malarije.

Prethodna Whiteova studija također je dokumentirala 500 smrtnih slučajeva djece koji se pripisuju dietilen glikolu, uobičajenom aditivu u antifrizu, koji je dodan u suzbijanje kašlja kao zaslađivač.

Osim toga, od studenog 2021. do veljače 2022. na policama meksičkih ljekarni pronađene su krivotvorene verzije lijekova koji se koriste za kronična stanja, kao što je lijek za transplantaciju takrolimus, koji se prodaje pod robnom markom Limustin i antikoagulans rivaroksaban ili Xeralto.

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay