Apolitični

Kome još trebaju baterije? Nosive ćelije s biogorivom proizvode električnu energiju iz znoja

Nosivi elektronički uređaji i biosenzori izvrsni su alati za praćenje zdravlja, ali problem je kako ih pogoniti. Japanski znanstvenici razvili su sustav koji električnu energiju stvara iz tjelesnih tekućina…

Ljudsko tijelo kao izvor napajanja

Iako su znanstvenici razvili mnoge vrste fleksibilnih sklopova i elektroda za nosive uređaje, izazov je pronaći odgovarajući izvor energije za nosive biosenzore. Tradicionalne baterije, poput onih koje se koriste u ručnim satovima i džepnim kalkulatorima, debele su i glomazne, one tanje imaju problem s kapacitetom i sigurnošću. No, što bi bilo kad bismo mi sami postali izvor napajanja naših nosivih uređaja?

Japanski istraživači predvođeni profesorom Isaom Shitandom s tokijskog sveučilišta istražuju učinkovite načine korištenja znoja kao jedinog izvora energije za nosivu elektroniku. U studiji, objavljenoj u Journal of Power Sources, predstavili su novi dizajn koji koristi laktat iz ljudskog znoja kako bi generirao dovoljno snage za pogon biosenzora i bežičnih komunikacijskih uređaja. 

Njihov niz ćelija biogoriva izgleda poput papirnatog zavoja koji se može nositi na ruci.

Eksperimenti su pokazali da ćelije mogu generirati napon od 3,66 V i izlaznu snagu od 4,3 mW. Ta je snaga znatno veća od snage postojećih uređaja.

Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr

Foto: Pixabay