Apolitični

Koliko je opasna plava svjetlost ekrana i treba li se štititi?

Istina je da ispred ekrana provodimo više vremena nego ikad prije, ali iako ekrani mogu uzrokovati određenu štetu, ona je neznatna u usporedbi s izlaganjem suncu

Sve je više dokaza da plavo svjetlo može imati štetan učinak na kožu i oči te da poremećuje cirkadijalni ritam, naš unutarnji sat. Studije koje istražuju utjecaj sunčevog zračenja na kožu obično su fokusirane na ultraljubičasto zračenje, posebice UVB, odgovorno za opekline.

Učinci izloženosti

Najčešći poznati učinak izloženosti plavoj svjetlosti je značajno povećanje reaktivnih kisikovih vrsta (ROS), visoko reaktivnih kemikalija koje nastaju iz kisika. A previše ROS-a može oštetiti DNK i ključne enzime poput onih odgovornih za popravak DNK i tako povećati rizik od raka.

Plavo svjetlo nalazi se svuda oko nas. Zrači ga Sunce, ali i žarulje, mobilni telefoni, zasloni računala i televizori ravnog ekrana. No nisu svi oni jednako opasni po naše zdravlje

Jedno je istraživanje pokazalo da plavo svjetlo može izazvati pigmentaciju, tamnjenje na različitim tipovima kože. Iako mnogi ljudi duboku preplanulost smatraju poželjnom osobinom, ona je zapravo pokazatelj oštećenja kože i ROS-a. Drugo istraživanje otkrilo je pak kako preplanulost kože od vidljive svjetlosti, koje uključuje i plavo svjetlo, ima tamniju pigmentaciju koja traje dulje u usporedbi s izlaganjem ultraljubičastom zračenju.

Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr