Kineski fuzijski reaktor HL-2M najnapredniji je eksperimentalni uređaj tog tipa u Kini, a znanstvenici se nadaju da bi mogao pomoći u ostvarenju sna o jeftinoj energiji iz nuklearne fuzije
Baš kako su krajem prošle godine najavljivali, a mi tada prenijeli vijest o tome, najveći eksperimentalni kineski fuzijski nuklearni reaktor Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) HL-2M pušten je u rad. Objavili su to ovoga petka kineski mediji.
Fuzijski reaktor (tokamak) HL-2M nalazi se u gradu Lešan, provincija Sečuan, a zbog ogromne veličine i temperatura plazme do čak 360 milijuna stupnjeva Celzija koje se u njemu postižu, Kinezi su mu dali nadimak “umjetno Sunce”. Cilj ovog reaktora isti je kao i kod drugih sličnih koji su trenutačno u izgradnji (ITER-a ili NIF-a), a to je pokrenuti proces fuzije atoma iz lakših u teže, pri čemu se oslobađaju velike količine energije. Kineski znanstvenici na ovom projektu surađuju s multinacionalnim timom iz francuskog ITER-a.
Kao i u svakom tekstu o nuklearnoj fuziji u zemaljskim elektranama moramo završiti zaključkom da se stabilan rad ovog reaktora uz pozitivnu energetsku bilancu ne očekuje za manje od 5 ili 10 godina.
The HL-2M #Tokamak, China's new-generation "artificial sun," went into operation on Friday and has achieved its first plasma discharge. The apparatus in #Chengdu, #Sichuan Province, will help explore methods to provide clean energy through controlled nuclear fusion. pic.twitter.com/twk3ujBTLX
— Chinese Embassy in US (@ChineseEmbinUS) December 4, 2020
Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr