Apolitični

Kina će praktički zabraniti tehnologiju sintetiziranja lica, poznatu kao deeepfake

Kineski regulator zadužen za kibernetički prostor najavio je da će u siječnju stupiti na snagu njihova nova pravila, koja bi trebala pomoći u sprječavanju štetnih posljedica nekoliko godina stare AI tehnologije

Tehnologija postavljanja nečijeg lica na tuđe tijelo, posebice u video formatu, pa potom digitalnog animiranja tog lica, postoji već nekoliko godina. Naziva se deepfake i, kao što joj samo ime daje naslutiti, koristi se dubokim učenjem (tj. alatima iz domene umjetne inteligencije) kako bi stvorila lažni sadržaj. Može to biti, vidjeli smo kroz godine, zabavno, ali i opasno, pogotovo kada je riječ o širenju dezinformacija ili javnom narušavanju ugleda osobe čije se lice digitalno “namontira” u situaciju u kojoj se ta osoba nikada nije nalazila.

Kina će početkom sljedeće godine postati jedna od prvih zemalja svijeta gdje će korištenje deepfake tehnologije biti detaljnije regulirano. Uvođenjem novih pravila, koje je ovoga mjeseca finalizirala tamošnja nadležna agencija za kibernetički prostor, deepfake će u svojem izvornom smislu biti praktički zabranjen. U pravilima se generalna zabrana tehnologije ne spominje eksplicitno, no kada proučimo zahtjeve regulatora, jasno je da se ova tehnologija neće moći koristiti za neovlaštenu manipulaciju snimkama lica.

Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr

Foto: Pixabay