Apolitični

Joško Belamarić – gost Verbumova „Susreta s autorom”

Joško Belamarić – gost Verbumova „Susreta s autorom”

U Verbumovoj Knjižari sv. Frane u Splitu u utorak, 6. prosinca 2016. u 20.30 održat će se „Susret s autorom”, a gost će biti dr. sc. Joško Belamarić, znanstveni savjetnik na Institutu za povijest umjetnosti te voditelj podružnice Instituta Centar Cvito Fisković u Splitu, autor niza knjiga te stručnih i popularnih radova.


Joško Belamarić rođen je u Šibeniku 1953. godine. U Splitu je završio Klasičnu gimnaziju, a na Sveučilištu u Zagrebu interfakultetski studij povijesti umjetnosti i muzikologije. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu je magistrirao i doktorirao. Od 1979. godine bio je zaposlenik Službe za zaštitu spomenika kulture u Splitu, a od 1991. do 2009. bio je ravnatelj Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, današnjega Konzervatorskoga odjela Ministarstva kulture u Splitu. U razdoblju od 1985. do 1996. predavao je Ikonologiju na studiju koji je prethodio današnjem studiju povijesti umjetnosti u Splitu. Od 2010. zaposlen je pri Institutu za povijest umjetnosti kao voditelj novoosnovanog Centra Cvito Fisković u Splitu. Iste godine izabran je u zvanje znanstvenog savjetnika. Usavršavao se na više znanstvenih institucija u Europi, među ostalim na Sveučilištu Harvard 2007. godine.

Joško Belamarić


Objavio je niz knjiga kao autor ili suautor te mnoštvo priloga i studija o urbanoj povijesti dalmatinskih gradova te srednjovjekovnoj i renesansnoj umjetnosti,među kojima se posebno ističu autorske knjige Split: od palače do grada, Kamen naš svagdašnji, Dalmacija. Kulturno-povijesni vodič itd. Urednik je časopisa Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji (od 1991.) i Mogućnosti te niza izložbi poput „Pustinja Blaca na Braču” iz 1981. godine ili znamenite izložbe iz 2007. godine „Dalmatinska Zagora, nepoznata zemlja”.
Bio je izravni sudionik radne skupine koja je sudjelovala na upisu na Listu UNESCO-ve svjetske baštine spomenika kulture poput trogirske povijesne jezgre, Starigradskog polja i sinjske Alke. Među ostalim, uz Antu Miloševića autor je koncepta stalnog postava Muzeja Sinjske alke.
Dobio je više priznanja za svoj rad među kojima i nagradu „Vicko Andrić” koju je dobio s ekipom suradnika za konzervatorski pothvat godine kao urednik izložbe „Tesori della Croazia” u Veneciji 2001. godine. Također, 2003. godine dobio je nagradu „Europa nostra” Vijeća Europe za restauraciju renesansne kapele bl. Ivana u trogirskoj katedrali.
O svemu tome bit će govora na 55. Susretu s autorom kojim će moderirati Jelena Hrgović. Ulaz je slobodan.