Apolitični

Istraživanje o djelotvornosti slatkog pelina u borbi protiv korone iznenadila je znanstvenike s instituta u Potsdamu

OČI čitavog svijeta uprte su u neprocjenjivu važnost očuvanja zdravlja. Ne možemo ga kupiti novcem, ne možemo utjecati na puno toga što se događa, ali možemo preventivno reagirati, jer kako kažu, bolje spriječiti – nego liječiti. S obzirom na virus koji je poput nevidljivog neprijatelja stopirao svijet, većina populacije živi u strahu za zdravlje svojih najbližih, pogotovo ako su starije životne dobi. Nova istraživanja u borbi protiv ove nimalo zavidne situacije, iznjedrila su jako zanimljiva saznanja.

Posljednijh dana, mediji su prenosili vijest o biljci slatkog pelina čija se učinkovitost u borbi protiv korone temelji na fitoterapijskoj osnovi. Naime, ekstrakti slatkog pelina imaju antivirusno djelovanje, a istraživanje o djelotvornosti slatkog pelina iznenadila je znanstvenike s instituta u Potsdamu. Njihovi rezultati u liječenju oboljelih od Covida-19, bude nadu u skori početak kliničkih ispitivanja. Slatki pelin najčešće se koristi kao lijek protiv malarije. Glavni aktivni sastojak je artemisinin za koji je dokazano da uništava stanice raka, pomaže u podizanju imuniteta, učinkovit je u borbi protiv parazita. Laboratorijski proizvod od ove biljke prodaje se kao lijek na recept za malariju u Aziji, Africi i Europi.

Početne studije u Kini pokazale su da je alkoholni ekstrakt slatkog pelina (Artemisia annua) drugi najmoćniji biljni lijek korišten na Sars-CoV 2005. godine.

Slatki pelin djeluje protuupalno, antibakterijski, antigljivično, jača imunitet, pomaže kod probave, liječi od parazita te pomaže i kod kožnih bolesti. Jako je efektan kod podizanja imuniteta, pa ga je zato dobro koristiti i preventivno.

Cijeli članak možete pročitati na: index.hr

Foto: Pixabay