Apolitični

Herceg etno selo Međugorje…

Etno selo Herceg nastalo je 2008. godine, no proces sazrijevanja ideje o njegovom postanku odvijao se postupno. Herceg svjedoči o jednom vremenu zatočenom u kamenjaru Hercegovine utjelovljujući način i kulturu života na škrtom kamenu. Selo izraslo iz kamena i stvoreno od kamena, udaljeno svega nekoliko kilometara od znamenitog svetišta Međugorja, na tromeđi Čitluka, Međugorja i Ljubuškog, s pravom se može nazvati čudom hercegovačkog kraja. Herceg je bezvremenska kategorija, mjesto na kojem se, izvan sadašnjeg vremena, zaboravlja užurbanost svakodnevnice. To je mjesto na kojem se vraćate korijenima, čudeći se jednostavnosti i jedinstvenosti nekadašnjeg, starinskog načina života. To je zadivljujuće mjesto u kojem se krijepi tijelo i odmara duh…
Uistinu ovako možete razmišljati kada prvi put posjetite etno-selo, s obzirom na kvalitetne sadržaje i naglasak na povratak nekadašnjem načinu življenja.

Trebalo je mnogo odvažnosti, strpljenja i umijeća kako bi se pokušala revitalizirati autentičnost hercegovačkih kuća i njihova etnografska, povijesna i graditeljska vrijednost. Posebna pozornost posvećena je čuvanju izvornog izgleda, ali i ljepote krajolika, a cijelo selo je izgrađeno s obazrivošću i ljubavi prema prirodi i okruženju.
Konačni cilj bio je vratiti u sadašnjost hercegovačko selo onakvo kakvo je bilo prije stotinjak pa i više godina, a to nam potvrđuje u razgovoru glavni menadžer etno sela Branimir Penava.

[audio_mp3 url=”http://apoliticni.hr/wp-content/uploads/2014/12/Branimir-Penava-Projekt-manager-Herceg-etno-selo-medugorje.mp3″]

Ovdje je klima posebno blaga, ljetna se vrućina smiruje u laganim večernjim povjetarcima, dok su i zimski dani ugodno osunčani, a boje u jesen postanu metaforički žute, narančaste i crvene. Uz neobično ozračje i vrhunsku ponudu lako ćete se odlučiti za posjet Herceg etno selu Međugorje.

 

 

D. Šabić, mag. nov.