Apolitični

Europarlamentarci traže više transparentnosti: S kim je EK potpisao ugovore, kakva su cjepiva? Na pitanje tko snosi odgovornost za skrivene nuspojave, neki zastupnici su se usprotivili

Europarlamentarci su u srijedu raspravljali s predstavnicima farmaceutskih tvrtki Sanofi i Curevac, Europske medicinske agencije (EMA) te predstavnicima civilnog društva o tome kako osigurati brzu i sigurnu opskrbu cjepivima protiv COVID-19.

Imamo vrlo malo informacija o sadržaju ugovora potpisanim između Europske komisije i nekih laboratorija. (…) Čak ne znamo ni koliko je takvih ugovora potpisano, rekao je predsjednik Odbora za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane, francuski zastupnik Pascal Canfin (Renew Europe).

Optuživši Komisiju i tvrtke za nedostatak transparentnosti, istaknuo je da eurozastupnici traže više informacija o fazama istraživanja cjepiva protiv COVID-19, o obvezama koje su preuzili laboratoriji i je li izgledno da će ih ispuniti.

Predstavnici Sanofija i Curevaca kazali su da će u 2021. proizvesti milijardu doza cjepiva te istaknuli da im je na prvom mjestu sigurnost.

EMA ističe da niti jedno cjepivo nije 100 posto sigurno i da nije bez rizika, ali da će cjepiva biti odobrena tek kada korisnost lijeka prevagne nad rizicima.

Curevac i nevladina udruga Vaccines Europe traže, po uzoru na SAD, da se javno obznani tko snosi odgovornost za skrivene nuspojave, čemu su se neki zastupnici usprotivili.

Neki se zastupnici također pitaju jesu li nacionalni pravni okviri dovoljni da se osigura tako velika proizvodnja te kako pomiriti pitanje intelektualnog vlasništva s potrebom da buduća cjepiva budu dostupna gotovo svima.

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay