Znanstvenici se nadaju da će se puštene hobotnice u sljedećih godinu dana nastaniti u široj okolici Splita i postati dio divlje populacije, a to bi dokazalo i da je njihov eksperiment uspio.
Znanstvenici sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo udružili su snage s pomalo neobičnim partnerom – Hrvatskim savezom za športski ribolov na moru, i počeli istraživanje kojim žele provjeriti je li moguće uzgojiti hobotnice u ranom razvojnom stadiju u zatočeništvu i potom tih pustiti u more kako bi se povećao broj njihovih jedinki u divljini.
Naime, posljednjih godina opada broj jedinki hobotnica u Jadranu zbog intenzivnog izlova, a to se negativno odražava ne samo na njihovu populaciju već i na cijeli ekosustav. Broj hobotnica mogao bi se oporaviti ako se smanji potražnja za njezinim mesom ili strogo kontrolira izlov. No, kako je to teško izvedivo, znanstvenici su pokrenuli projekt kojim žele definirati tehničko-tehnološki model uzgoja koji bi dao najbolje rezultate prilikom poribljavanja.
Kako javlja morski.hr, prvi korak je puštanje više stotina tisuća jedinki ličinki hobotnice, koje će znanstvenici pratiti tijekom sljedećih godinu dana. Radi se zapravo o ponavljanju preliminarnog istraživanja koje je počelo u ljeto 2019. godine
Izvor: Morski.hr
Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr
Foto: Pixabay