Apolitični

Dvije velike studije o koronavirusu i njihovi zaključci dovedeni u pitanje zbog sumnjivih podataka

Znanstvenici koji su analizirali obje studije primijetili su nepodudarnosti u podacima koje Surgisphere navodi, a na koje se studije oslanjaju i podacima koji su navedeni kao službeni podaci pojedinih zemalja.

Dvije velike studije o koronavirusu koje su objavljene tijekom svibnja u dva ugledna znanstvena časpoisa, New England Journal of Medicine i Lancet, dovedene su u pitanje.

Studije, koje je objavio isti tim znanstvenika, tvrdile su da su pronašle dokaze da je COVID-19 pogubniji za ljude koji imaju ranije utvrđene bolesti srca, ali i da nema očigledne veze između korištenja određenih lijekova za srce i smrti od COVID-19. Također, druga studija, tvrdi kako pacijenti koji su u bolnicama uzimali klorokin ili hidroksiklorokin nisu imali nikakve bolje šanse za preživljavanje od pacijenata koji ih nisu uzimali.

Znanstvenici koji su analizirali obje studije, primijetili su nepodudarnosti u podacima koje Surgisphere navodi, a na koje se studije oslanjaju i podacima koji su navedeni kao službeni podaci pojedinih zemalja. Primjerice, za Australiju su navodili više smrti no što je to službeno bilo prijavljeno. 

Sumnjiva im je bila Surgisphereova tvrdnja da su elektronski prikupljali podatke u zemljama u kojima je zdravstveni sustav prilično siromašan, posebno u Africi.

Problem je i što Surgisphere još nije objavio podatke na kojima temelji svoje studije, što sve više znanstvenika zahtjeva.

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay