Apolitični

Domaće istraživanje: Ovi bolesnici nisu imali teže oblike COVID-a, a i umirali su manje no što je očekivano…

Pacijenti koji boluju od dijabetesa, imaju visok krvni tlak ili probleme s bubrezima stavljani su u kategoriju kritičnih pacijenata. No, istraživanje je pokazalo kako u slučaju COVID-19 to baš i nije tako.

Istraživanje HZJZ-a i KBC-a Zagreb pokazalo je da je, za razliku od starijih bolesnika s hipertenzijom i dijabetesom koji su češće imali težu kliničku sliku COVID-19 i veću smrtnost, vrlo mali broj bolesnika na dijalizi razvijao tešku kliničku sliku pa ni smrtnost nije bila visoka.

Rezultati su pokazali da bolesnici na dijalizi imaju slabiju efikasnost imunološkog sustava zbog simptoma svoje bubrežne bolesti te stoga nemaju odgovor na cjepivo kao opća populacija, no istodobno je to vjerojatni razlog zašto nisu u velikoj većini razvijali tešku kliničku sliku kada su bili pozitivni na COVID-19, pokazalo je istraživanje “Imunost na COVID-19 virus nakon procjepljivanja u bolesnika u kroničnom programu hemodijalize” koje su vodili Ranko Stevanović i Tatjana Vilibić Čavlek iz HZJZ-a te Vedran Premužić iz KBC-a Zagreb.

Vrlo visoki udio bolesnika na dijalizi imao je asimptomatsku infekciju, do njih 40 posto, što je dodatno otežavalo detekciju pozitivnih, a istodobno i olakšavalo širenje virusa.

Istraživanja na procijepljenim dijaliziranim bolesnicima prikupljena do 1. srpnja ove godine, pokazala su rapidniji pad protutijela na COVID-19 u odnosu na procijepljenu opću populaciju, no istovremeno su protutijela nakon cijepljenja bila prisutna i do sedam mjeseci.

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay