Apolitični

Đikić za Globus: ‘Virus se nije promijenio tijekom ljeta. Nažalost, promijenilo se naše ponašanje…‘

‘Virus se nije promijenio, mijenja se naše ponašanje‘, kaže profesor Đikić

Čak 11 cjepiva u trećoj fazi kliničkih ispitivanja, trenutna je bilanca koja budi optimizam u borbi s pandemijom covida-19.

Dok se diljem svijeta vodi utrka bez presedana u povijesti kako bi sigurno i učinkovito cjepivo što prije bilo dostupno na tržištu, a postoje naznake da su neke zemlje, primjerice Rusija i Kina već počele s cijepljenjem dijela stanovništva, u hrvatskim javnom i medijskom prostoru vode se rasprave o tome kako cjepivo protiv covida-19 možda nikad neće biti razvijeno.

Te se rasprave zasnivaju na filozofskim promišljanima jednog akademika koji covid-19 uspoređuje s AIDS-om te tvrdi da su uzročnici dviju bolesti SARS-CoV-2 i HIV-a dva slična virusa. No, imunolozi i znanstvenici koji se bave istraživanjem novog koronavirusa SARS-Cov-2 odlučno demantiraju takve tvrdnje.

Posebno problematičnim Đikić smatra umanjivanje opasnosti od pandemije zbog relativno niske smrtnosti od covida-19.

– Od početka ove pandemije najveću grešku rade one sredine ili pojedinci koje ignoriraju ovaj virus. SARS-CoV-2 je najopasniji upravo što nije jako smrtonosan. Njegova opasnost je brzo, efikasno i tiho širenje. Time taj virus može ući u sve pore našeg društva, uzrokuje paniku, pretrpavanje zdravstvenog sustava i nažalost smrtnost, i to prvenstveno starije i rizične populacije. Svjedoci smo da kada smo god se opustili i proglasili se jačim od tog virusa da su posljedice bile loše ne samo u gubitku života nego i negativnom utjecaju na gospodarstvo, školovanje i standard našeg življenja. Sjetite se brojeva u lipnju u Češkoj. Bili su među najboljim u Europi. Sjetite se i tadašnjih izjava da smo pobijedili viruse, pa smo imali krive poruke za javnost tijekom ljeta. Pogledajte brojeve tri mjeseca nakon takvih izjava, preko 10.000 zaraženih u jednom danu samo u Češkoj, globalno na cijelom svijetu je preko 400.000 zaraženih dnevno – rekao je Đikić.

Ističe kako se virus SARS-Cov-2 u tom periodu nije promijenio, ali jest naše ponašanje jer smo u gotovo cijeloj Europi postali previše ležerni.

– Virus se nije promijenio tijekom ljeta. Mijenja se naše ponašanje, okolnosti života, boravak u zatvorenim prostorima te stoga i koncentracija virusa oko nas. Bojim se da Hrvatska srlja u neuređeni lockdown koji može imati dugoročne posljedice na društvo, zdravlje i gospodarstvo.

Cijeli članak možete pročitati na: jutarnji.hr

Foto: Pixabay