Apolitični

Didi s Kamešnice – ponosni čuvari narodne baštine

Didi s Kamešnice – ponosni čuvari narodne baštine

Pokladni ophodi mačkara podkamešničkih sela imaju višestoljetnu tradiciju održavanja i najbolji su pronositelji i čuvari pokladnih običaja u tom području.


Jedna od najznačajnijih promicateljica kulturne baštine svakako je Krnjevalska udruga ‘Didi s Kamešnice’ Gljev. Oni su na prigodan način, pjesmom i druženjem, jučer proslavili 15 godina od osnutka Udruge.
U njihovom seoskom domu okupilo se njih 100-tinjak, i starih i mladih sa svojim gostima i prijateljima, kako bi se još jednom sjetili svega onoga što su kroz godine prošli.
U svom pozdravnom govoru predsjednik udruge, Ivan Maleš Ban, ukratko je podsjetio na dugu tradiciju ophoda mačkara u njihovom selu. Zahvalio se svima koji su na bilo koji način pripomogli radu Udruge.
‘Otkad se zna za naše selo mi idemo u mačkare i čuvamo našu kulturu i običaje, ali smo to htjeli sve ozakoniti na pravi način prije 15 godina. Ovdje se okupilo i staro i mlado, od deset do osamdeset godina. Ovo je veliki trenutak za naše selo i mi se, ako Bog da, ovakvih i sličnih događanja nećemo nikada odreći, ne samo kroz pokladne dane, djelujemo i radimo i na mnogim drugim društvenim aktivnostima’, kazao je Maleš, ističući humanitarni rad u prikupljanju sredstava za vukovarski vodotoranj, za poplavljena područja županjskog kraja, pomoći potrebitima, posebno bolesnoj djeci u cetinskom kraju.
Maleš je istaknuo kako su ‘Didi s Kamšnice’ sudionici svih važnijih krnjevalskih događanja u Hrvatskoj, bili su i u Mađarskoj, a za iduću godinu imaju poziv za Italiju. Brojne su izložbe diljem Hrvatske u muzejskim i ostalim prostorima na temu ‘Dida s Kamešnice’.
Okupljenima su se prigodno obratili i čestitali obljetnicu bivša gradonačelnica Sinja Kristina Križanac, direktorica TZ grada Sinja Monika Vrgoč, poznata hrvatska etnologinja Dinka Đeldum Alauapović i dožupan Luka Brčić.
‘Didi s Kamešnice nisu samo poznati u cetinskom kraju i županiji, oni su poznati i u cijeloj Hrvatskoj. Oni su pravi promicatelji tradicije i naših običaja. Mi ćemo ovu i sve udruge i dalje pomagati financijski u njihovom radu u okvirima naših mogućnosti. Ne samo da promiču kulturne običaje, oni su jedan bitan faktor u našoj sveobuhvatnoj turističkoj ponudi’, kazao je dožupan Luka Brčić.
Slavili su Gljevljani, oni iz sela, i oni odseljeni u Sinj, Split i druga mjesta do dugo u noć. Pjevala se poznata gljevljanska rera, častilo se domaćom spizom, uštipcima, sirom, janjetinom, kruhom ispod peke i dobrom kapljicom.
U glazbenom dijelu programa nastupili su Marija i Bože Župić uz gitarističku pratnju Alberta Šabića. Naravno, kao i manje-više sve ovakve događaje na cetinskom području, sa svojom kamerom popratio je legendarni namještač alke Joko Runje.