Apolitični

Britanci grade najveću automatiziranu zračnu cestu za bespilotne letjelice

Britanska vlada dala je zeleno svjetlo za projekt razvoja mreže nebeskih cesta dugih 265 kilometara kojima ću do sredine 2024. letjeti dronovi prenoseći poštu i lijekove

Velika Britanija bi u sljedeće dvije godine trebala bi postati dom najveće svjetske automatizirane “superautoceste” za bespilotne letjelice. Tamošnja vlada nedavno je najavila projekt Skyway kojim bi se do sredine 2024. godine povezao zračni prostor iznad gradova uključujući Reading, Oxford, Milton Keynes, Cambridge, Coventry i Rugby. Cijena projekta? više od 12 milijuna funti.

Integrirani sustavi

Skyway je samo dio sveobuhvatnog paketa financiranja kojim se u zrakoplovni sektor namjerava utisnuti 273 milijuna funti s kojima bi letovi postali ekološki čišći. Više od 100 milijuna funti vladinog novca izdvojit će se tako za projekte “integriranih zrakoplovnih sustava i novih tehnologija”, uključujući bespilotne letjelice poput dronova.

Dostava pošte i lijekova

Planove je predložio konzorcij predvođen softverskom kompanijom Altitude Angel i BT-om. Uz planove za superautocestu, vladin paket financiranja također će podržati druge projekte koji iskorištavaju tehnologiju dronova za poboljšanje kvalitete života u Ujedinjenom Kraljevstvu. 

Jedan od njih je planirana upotreba bespilotnih letjelica za redovitu dostavu pošte i lijekova na otočje Scilly te za distribuciju lijekova diljem Škotske, što bi oboljelima od raka omogućilo liječenje u lokalnoj zajednici.

Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr

Foto: Pixabay