Studenti Tehničkog Sveučilišta u Eindhovenu vjeruju da su izradili najodrživiji automobil na svijetu.
Studentski tim sveučilišta TU Eindhoven, TU/ecomotive, razvio je održivi električni osobni automobil koji hvata više ugljičnog dioksida (CO2) nego što ga emitira tijekom vožnje. Riječ je o prototipu, nazvanom Zem, koji pročišćava zrak kroz poseban filter. Pohranjivanjem uhvaćenog CO2 i njegovim odlaganjem, Zem može pridonijeti smanjenju globalnog zatopljenja. Studenti će nastaviti poboljšavati vozilo u nadolazećim godinama, s ciljem da ono bude neutralno u pogledu ugljika tijekom cijelog životnog ciklusa, a krajnji cilj im je da se na kraju pojavi na cesti.
Prometni sektor veliki je zagađivač, koji je prije nekoliko godina proizvodio oko četvrtinu ukupnih emisija ugljika u EU. Osobni automobili odgovorni su za više od 60 posto tih emisija. Kako bi smanjili te emisije, 35 studenata dizajniralo je, razvilo i izradilo automobil koji proizvodi manje ili nimalo emisija tijekom proizvodnog procesa i na cesti.
Automobil može uhvatiti 2 kilograma CO2 kroz poseban filter na 32.000 prijeđenih kilometara godišnje. To znači da deset automobila može pohraniti onoliko ugljičnog dioksida koliko i prosječno stablo. “To se možda ne čini mnogo, ali ukupna dobit je značajna ako ga uskoro implementirate u velikoj mjeri u svaki osobni automobil”, tvrdi tim. Uostalom, postoji više od milijardu osobnih automobila koji voze diljem svijeta, a koji bi mogli hvatati CO2 umjesto da ga ispuštaju.
Cijeli članak možete pročitati na: vidi.hr