Apolitični

Ansambl LADO u HNK-u Zagreb osvaja pjesmom i plesom

Prvi u nizu ovogodišnjih proljetnih cjelovečernjih plesnih koncerata Ansambl LADO održat će 8. svibnja u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Više od 50 umjetnika Lada prikazat će ljepotu plesova, pjesama, glazbe i običaja iz raznih hrvatskih krajeva.

Koreografske i glazbene točke bit će prava poslastica svim ljubiteljima folklorne umjetnosti, ali i svima onima koji bi željeli saznati kako se lada, odnosno starinska obredna popijevka, pjeva u središnjoj Hrvatskoj, što izdvaja valpovačku narodnu nošnju od ostalih nošnji istočne Hrvatske, kako plešu drmešari u Hrvatskome zagorju, kako zvuče mješnice, kojim plesovima zapovijeda kolovođa, kako se izvodi drobničica i još mnogo toga drugoga.
Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO profesionalni je folklorni ansambl, osnovan 1949. godine sa zadaćom i ciljem istraživanja, prikupljanja, umjetničke obrade i scenskoga prikazivanja najljepših primjera bogate hrvatske glazbene i plesne tradicije. LADO kroz svoj rad okuplja najpoznatije hrvatske etnokoreologe i koreografe, etnomuzikologe, glazbene aranžere i folkloriste, ali i skladatelje i dirigente nadahnute pučkim glazbenim stvaralaštvom. Sve je to rezultiralo impozantnim koreografskim i glazbenim repertoarom s više od stotinu koreografija i stotinama vokalnih, instrumentalnih i vokalno-instrumentalnih brojeva, u kojima se iznad svega poštuje izvorna, autentična narodna umjetnost.

Njegovih 37 vrhunskih plesača, koji su istodobno i izvanredni pjevači, s lakoćom se transformira iz plesnoga ansambla u reprezentativan folklorni zbor, a 14 odličnih glazbenika svira na osamdesetak tradicijskih i klasičnih instrumenata. Ansambl LADO posjeduje jedinstvenu kolekciju izvornih narodnih nošnji iznimne vrijednosti i ljepote (više od 1200 kompleta), pa je svaki koncert ansambla, uz pjesmu i ples, ujedno i svojevrsna revija izvornoga hrvatskog tradicijskog ruha.
Sve to, uz prezentaciju čudesnoga bogatstva i raznolikosti folklornoga izraza s tako maloga prostora kao što je Hrvatska, čini LADO jedinstvenim u svijetu. Koncerti Ansambla diljem svijeta nailaze na nepodijeljeno oduševljenje publike, ali i stručne kritike koja ga redovito svrstava uz bok najboljih svjetskih folklornih skupina. LADO je nastupao na nekima od najpoznatijih svjetskih pozornica i koncertnih podija od Royal Albert Halla u Londonu do teatara na newyorškom Broadwayu, od moskovske Koncertne dvorane Čajkovski do Mann Auditoriuma u Tel Avivu i brojnih svjetskih opernih kuća, festivala, svjetskih izložbi, olimpijskih igara…
Za svoj rad i zasluge u promicanju nacionalne baštine LADO je dobio mnoge nagrade i priznanja: Godišnju nagradu INA-e za promicanje hrvatske kulture u svijetu za 2006. godinu; 24 Porina, među kojima i Porin za životno djelo (2002.); četiri Nagrade grada Zagreba (1963., 1968., 2002., 2009.); Nagradu Orlando na 54. Dubrovačkim ljetnim igrama 2003.; dvije Nagrade Ivan Lukačić na 34. i 44. Varaždinskim baroknim večerima (2004., 2014.), kao i Povelju predsjednika Republike Hrvatske za 60. godina umjetničkog djelovanja (2009.). LADO je 2002. godine bio predstavnik Europe na VI. Svjetskom simpoziju zborske glazbe u Minneapolisu.

IZVOĐAČI:

Plesači – pjevači prvaci: Dijana Banek, Dubravko Radić, Bojan Kavedžija Plesači – pjevači solisti: Jasenka Blažon-Ivančan, Zrinka Bogat-Malus, Nataša Gluić, Vlatka Hlišć, Tamara Horvat, Vlatka Januš-Maroković, Adrijana Mamula, Irena Matica, Petra Matutinović, Iva Sekula, Sandra Sekula, Helena Štrbac, Željko Kveštak, Nenad Malić, Dejan Pilatuš, Miljenko Piškorić, Hrvoje Radić, Goran Sekula, Krunoslav Šokac, Alen Šušković, Goran Vašarević

Plesači – pjevači srednje uloge: Snježana Hulina, Kristina Opačić Vrućina, Ana Spišić, Pavo Begovac, Matej Gluščić, Boris Harfman, Igor Horvat, Dražen Zovko
Plesači – pjevači: Anita Huđek, Klara Kašnar, Mateja Kovačević, Iva Piler, Ivana Prokop, Maja Putak, Antun Leinveber

Voditelj orkestra: Alan Kanski

Glazbenici solisti: Saša Dostičić, Mladen Kosovec, Željko Kravarščan, Josip Križanić, Željko Lukačin, Dalibor Paurić, Branimir Ranogajec, Stjepan Večković
Glazbenici voditelji dionica: Igor Barić, Branimir Grđan, Mario Hajsok, Goran Hlebec, Mladen Trčak

PROGRAM KONCERTA:

I. DIO

LADARKE
KRČKI TANAC
STARI SPLITSKI PLESOVI
EJ SVIRAJ PAVO
LIČKI PLESOVI
GLAZBENI INTERMEZZO
NA VELIKO PRELO

II. DIO

MEĐIMURSKA PISANA NEDELJA
PRIMOŠTENSKO KOLO
ZAGORSKI DRMEŠARI
DIVOJKU ZA RUKU, RUMENU JABUKU
GLAZBENI INTERMEZZO
PRIGORSKI PLESOVI

Izvor i foto: HNK Zagreb