Dvije godine niti kune od sponzora čije ime proslavljaju po svijetu nije dobio muški zbor Brodosplit
Amaterska kulturna scena u Splitu je na koljenima, i to onaj dio koji se bavi izvođenjem tradicijske glazbe i plesova.
Folklorna društva, klape, zbor, orkestri koji u ovom gradu imaju bogatu povijest muče se u agoniji održavanja na životu, a korona i mjeseci provedeni bez redovnog vježbanja i nastupanja poput katalizatora su ubrzali procese propadanja.
Uvijek skromne uplate od strane gradskih vlasti kroz dugi niz godina urušavaju jedno po jedno kulturno umjetničko društvo, a da ne bi bilo prekasno i da “voda ne dođe do ušiju” njihovi predsjednici sjeli su za zajednički stol da vide što napraviti.
Za početak, povezali su se u zajednički krovni Savez tradicijske izvedbene kulture Split i nazvali je StIK.
Njega čine kulturno-umjetnička društva ‘Jedinstvo’, ‘Filip Dević’ i ‘Brodosplit’, potom Mandolinsko društvo Sanctus Domnio, Glazba Split i Gradski zbor Brodosplit koji održe, procjenjuje se, oko 200 nastupa i koncerata godišnje u svom gradu, a kroz povijest su dobili ukupno barem 20 nagrada i povelja Grada Splita za svoje djelovanje.
Okupili smo se u udrugu KUMSt inspirirani primjerom ‘Linđa’ i željeli bismo da i naš grad cijeni ono što ima kao što to čini Dubrovnik, kojega taj ansambl predstavlja u svijetu i doma.
‘Linđov’ godišnji proračun iznosi preko četiri milijuna kuna, a svih šest splitskih društava u KUMSt-u nije dobilo zadnjih 30 godina ni trećinu toga iznosa. Takav je odnos Splićana prema amaterizmu.
Cijeli članak možete pročitati na:
Foto: Pixabay