Održiva poljoprivreda Walesa
Britanska domaća turistička industrija cvjeta – i premda su velški turistički favoriti poput Angleseya, Snowdona i Pembrokeshirea imali prošlogodišnju prilično turističku ljetnu sezonu, ostali su vjerni svojim korijenima u zaštiti lokalnog poslovanja. Daleko od hotela i pubova grada, naći ćete većinu restorana i trgovina u kojima se poslužuju ili prodaju lokalno uzgojeni, sezonski proizvodi. Obroci izvan kuće često su doslovno iskustvo od farme do stola – što znači da ne samo da se profit vraća zajednici, već se podržava i održiva poljoprivredna praksa u regiji.
Ugljično neutralna Kostarika
S obzirom da su već više od 25 posto države proglasili zaštićenom, nije ni čudo da Kostarika predvodi svijet u rješavanju klimatske krize, proizvodeći 98 posto električne energije u zemlji iz obnovljivih izvora
Zeleni turizam Slovenije
Pokazujući da je ozbiljna u prihvaćanju održivog pristupa turizmu, Slovenija je uvela „zelenu shemu” – program certificiranja koji potiče hotele, turoperatore i restorane da prihvate ekološki prihvatljivije prakse. Proces od 11 koraka za pridruživanje programu uključuje izradu redovitih izvješća o okolišu.
Talijanska dugačka povijest agroturizma
Novac zarađen od boravka na farmama u Kalabriji do tradicionalnih seoskih odmora u Toskani, ostaje u tim zajednicama. U međuvremenu, gosti mogu uživati u mirnoj prirodi uz svježu, domaću hranu i dobiti priliku za povezivanje s lokalnim obiteljima. Projekt podržava održive farme, posebno one koje ulažu u očuvanje tla, zemljišta i divljih životinja.
Butanska borba protiv masovnog turizma
Do 1974. Kraljevina Butan bila je zatvorena za turizam. Onda je jednog dana kralj Jigme Singye Wangchuck proglasio Butan otvorenim za posjetitelje. Danas mogu ući samo oni koji su rezervirali vođene rute putem odobrenih operatera. Ova stroga politika znači da je turizam kontroliran, a lokalni život uglavnom nije dotaknut njegovim utjecajem.
Cijeli članak možete pročitati na: punkufer.dnevnik.hr
Foto: Pixabay