Apolitični

25. Čakavska večer oduševila Kaštelane

Dvoranom sućuračkoga kina u četvrtak (28. travnja) odzvanjali su smijeh, pjesma i gromoglasni pljesak brojnih posjetitelja jubilarne, 25. ČAkavske večeri pod nazivom … volin ČA volin… koju je organizirala OŠ Bijaći u povodu Marulićevih dana. Program obilježavanja jubilarne ČAkavske večeri započeo je 1. travnja snimanjem milenijske fotografije Šime Strikomana, a nastavio se kroz brojne aktivnosti.

Dana 20. travnja održana je Večer retrospektive ČA smo sve činili koja je okupila nekadašnje sudionike ČAkavskih večeri, bivše članove dramske skupine Dračice koji su predstavili kolaž dramoleta umirovljene nastavnice Marije Bradarić. Nakon toga posjetitelji su pogledali reportažu učiteljice Ivane Lukas Bartulović o periodu između 2008. i 2015. godine otkad predstave režiraju učiteljice Katja Bašić i Sandra Špika prema tekstovima Ivane Lukas Bartulović, ali i Vinkice Britvić, profesorice iz prijateljske OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice, koja je scenarij dramoleta ČA su naši posli potpisala 2015. godine.
Samo dva dana kasnije, 22. Travnja, održan je stručni skup ČAkavsko narječje čiji je domaćin OŠ Bijaći u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Kolika je zainteresiranost za navedenu tematiku najbolje svjedoči brojka od 120 prijavljenih učitelja hrvatskog jezika i razredne nastave. Skup se održao u renesansnom dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću.


U suradnji OŠ Bijaći i Agencije za odgoj i obrazovanje organiziran je i literarno-recitatorsko-likovni natječaj ČA u versin, riči i pinelu na koji se prijavilo više stotina učenika iz čak 27 škola. Najbolji učenici nagrađeni su na svečanosti koja je održana 26. travnja, a nagrade im je uručio kaštelanski gradonačelnik Ivan Udovičić.
Osim natječaja, organizirana je i dvodnevna ČAkavska radionica za djecu koju su vodili izvorni govornici – Klara Mitar, profesorica hrvatskog jezika i kazališni umjetnik Tonči Banov. Voditelji su svojom neposrednošću i otvorenošću osvojili djecu koja su s njima pjevala i smijala se, proučavala dotu kaštelanskih mladenki i kroz sve to upijala danas često zanemarene izraze kaštelanske čakavice.
Središnji događaj, sama 25. ČAkavska večer …volin ČA volin… pod voditeljskom palicom Lucije Carev i legendarnoga voditelja Joška Vukšića protekao je besprijekorno. Večer je otvorila inicijatorica projekta ČAkavskih večeri, ravnateljica OŠ Bijaći, prof. Jadranka Šošić, koja je zahvalila svim djelatnicima, roditeljima i učenicima škole, sponzorima, institucijama koje su ih pomagale i podržale, nadležnom ministarstvu i Splitsko-dalmatinskoj županiji, gradu Kaštela, prisutnim vijećnicima, medijima, gostima iz drugih gradova i škola i svima nazočnima koji potiču OŠ Bijaći u nastojanjima da lipu čakavsku rič čuvamo i dalje.


U ime Agencije za odgoj i obrazovanje nazočnima se obratio predstojnik splitske podružnice prof. Vlade Matas koji je slavljenicima čestitao značajnu obljetnicu u koju je utkano četvrt stoljeća predanog rada i zajedničkog truda cijelog tima OŠ Bijaći. Kaštelanski gradonačelnik Ivan Udovičić naglasio je vrijednost projekta očuvanja čakavice koja je brand škole Bijaći i koju će grad i dalje podupirati u nastojanjima da se odupre vremenu te jezična baština sačuva od zaborava.
Da su ČAkavske večeri odavno nadrasle razinu školske manifestacije dokazuje i veliki interes mnogobrojne publike među kojima su bili i mnogi ravnatelji i ravnateljice školskih ustanova i brojni uglednici iz društvenog i javnog života.
Školska dramska skupina Dračice po 25. je put izašla na scenu. Jubilarni dramolet znakovitoga naziva Dvajstipet autorice Ivane Lukas Bartulović režirale su, kao i proteklih godina, učiteljice Katja Bašić i Sandra Špika.
Dramolet Dvajstipet govori o svestranosti ovdašnjih ljudi, o starim zanatima, o čovjeku koji ima dvostruko zanimanje – ono koje ga je hranilo i ono koje živi i voli. On je špacakamin i kalafat, možda posljednji na ovim prostorima. Simbolično, kalafat s velikom ljubavlju i strpljivošću dvadeset pet godina izrađuje brod koji upravo završava jer želi napraviti nešto što „ostaje onima poslije nas”.
Svakidašnji problemi malih ljudi izgledaju manje važni kada ih uokvirimo s malo mudrosti, „filozofiranja”, šale i sitnih životnih radosti, pa su svi likovi uglavnom pozitivni i sretni svojim životima.


Ovo je priča o nostalgiji onih koji su otišli trbuhom za kruhom, o tradiciji, jedinstvu i kolektivnom pamćenju, o narodu koji ne zaboravlja, ali i o ljubavi prema zavičaju i svom jeziku.
Osim u predstavi, publika je u prepunom kinu Sv. Juraj u Kaštel Sućurcu uživala u pjesmama Tomislava Bralića, pjevača klape Intrade, koji je uz glasovirsku pratnju Edija Bučića oduševio publiku izvedbom vječnih hitova.
Svoju čakavsku poeziju nadahnuto je predstavio svestrani čakavski pjesnik Vedran Matošić, dugogodišnji direktor splitske turističke zajednice.


Klapa učiteljica OŠ Bijaći – Bijaćke meštrovice, pod vodstvom maestra Ivana Cinottija – Cime, ‘a capella’ je izvela pjesme Divojka je ruže brala, Zaspalo je siroče i Falile se Kaštelanke.
U duhu očuvanja čakavice, ravnateljica Jadranka Šošić najavila je i 6. susret djece i učenika ČAkavaca – Dica i ČAkavica koji će se 12. svibnja 2016. održati u Hvaru na otoku Hvaru, a u organizaciji OŠ Hvar.
Bila je to još jedna fešta čakavske riči pod organizatorskom palicom OŠ Bijaći koja je za značajnu obljetnicu i ovaj put darovala vjernu publiku „izvornon čakavskon pismon i čakavskon riči”.

Izvor i foto: kastela.hr